Podświetlenie obroży Garmin TT15

Minął prawie miesiąc od naszej ostatniej relacji. Korzystając z okazji postanowiłam sprawdzić jak działa podświetlenie obroży Garmin TT15, czyli krótko mówiąc czy Gniewiczek będzie świecił, gdy oddali się gdzieś wieczorową porą.

obroza garmin tt15

Latem dni są długie, jednakże kiedy jesienią nadejdzie czas polowań zbiorowych i coraz szybciej zacznie zmierzchać możliwość zdalnego podświetlenia obroży często może pozwolić nam na szybkie zlokalizowanie czworonoga i odwołanie go, zwłaszcza, gdy przebywa dość blisko i tylko zmrok nie pozwala nam dostrzec miejsca jego pobytu. Niemal każdy przewodnik psa pracującego w miocie doskonale zna te trudne sytuacje, kiedy polowanie kończy się, a jeden z podopiecznych wciąż nie wrócił. Nierzadko mijają godziny i zdarza się siedzieć nam w lesie do wieczora. Jestem jedną z tych osób, która kilkakrotnie doświadczyła podobnej sytuacji. Raz o mały włos nie dostałam zawału serca, gdy Gniewiczek pognał i przepadł. Dosłownie przepadł jak kamień w wodę. Poszukiwania trwały niemal do północy, a o świcie okazało się, że pewien dobry człowiek zaopiekował się nim, ponieważ bał się, że mój najdroższy „szczeniaczek” wpadnie pod któryś z pociągów przejeżdżających przez las. Po nocy pełnej łez odzyskałam zdrowego i radosnego Gniewiczka.

obroza garmin tt15

Tak, praca podkładacza bywa naprawdę stresująca, zwłaszcza gdy przez teren, na którym pracujemy przebiega linia kolejowa lub trasa szybkiego ruchu. Pracujący ogar to ogar szczęśliwy, jednakże są one dla nas niemal jak dzieci i każde łowy niosą ryzyko. Właśnie dlatego urządzenie Garmin Alpha 100 stało się obecnie niezbędnikiem każdego podkładacza, ponieważ znacząco uspokaja nasze nerwy, a także pomaga nam w porę zareagować gdy widzimy na mapie, że zwierzak zbliża się do niebezpiecznych miejsc i wtedy możemy zdalnie włączyć lampki LED będące częścią obróżki. Dodatkowa możliwość podświetlenia sobie urwisa znacznie ułatwia nam dostrzeżenie go, gdy pomyka wśród mchów i paproci po ciepłym tropie. Analogicznie nasz piesek jest również widziany przez kierowców, co znacznie zwiększa jego szansę na uniknięcie wypadku, gdyby przypadkiem wtargnął na drogę. Gdy dotarcie do psa przedłuża się i istnieje możliwość, że padnie nam bateria w urządzeniu, możemy włączyć tryb ratunkowy, w którym radio przełącza się automatycznie na niższą częstotliwość aktualizacji i jeśli poziom naładowania baterii spadnie poniżej 25%, my mamy wciąż dodatkowe 12 godzin na odnalezienie zaginionego psiska.

garmin tt15

Zatem wracając do wyprawy z Gniewiczkiem wieczorową porą sprawdziłam opcję zdalnego podświetlenia i oto Gniew rozbłysł mi w kniei niczym Syriusz. Jak to zrobić? W naszym odbiorniczku wchodzimy w „Listę psów”, wybieramy imię czworonoga, który ma rozbłysnąć wśród nocy i naciskamy „Pokaż informacje”. Wyświetla nam się tabelka z danymi dotyczącymi aktywności pieska. Poniżej znajduje się piktogram złożony z trzech poziomych kresek – to kolejne Menu, w które musimy wejść. Pierwsze polecenie od góry – „Dostosuj barwę światła”. Do wyboru mamy: „Nieprzerwane”, Wolne miganie”, „Szybkie miganie” i „Wyłącz”. W zależności od preferencji wybieramy dowolna opcję. W tym menu mamy również opcję Trybu ratunkowego, o którym pisałam powyżej. Żarówki LED przy obroży dają naprawdę mocne światło, co widać dopiero w ciemnościach, więc nie musimy obawiać się, że nie dostrzeżemy z oddali naszego przyjaciela.

Na poniższym filmie prezentujemy procedurę rozświetlenia obroży z poziomu urządzenia Garmin Alpha 100:

Zainteresowanych zakupem urządzenia do śledzenia i szkolenia psów Garmin Alpha 100 z obrożą Garmin TT15 odsyłam do salonów firmowych oraz sklepu online firmy TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *