Pomiar powierzchni z Garmin Alpha 100

Zwykło się mówić, że myśliwi i rolnicy mają sztamę. I tak właśnie najczęściej jest. Trudno się dziwić. Nie muszę przypominać ile pracy, energii i serca musi włożyć rolnik, abyśmy mogli zjeść pyszną marchewkę lub pachnący razowiec. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, że piękne pola uprawne oprócz tego, że cieszą nasze oczy, a następnie żołądki są również bardzo atrakcyjnymi miejscami dla dzikiej zwierzyny. Zdecydowanie podzielają one nasze gusta kulinarne i śmiało korzystają z naszych plonów nie pytając nikogo o pozwolenie. Zakładanie tzw. poletek zaporowych, pilnowanie upraw przez nas i polowania pozwalają uchronić zboża przed zniszczeniem. Wykonując polowanie poza radością obcowania z naturą i samodzielnym zdobywaniem pożywienia dbamy również o aspekt czysto ekonomiczny, który przekłada się na ceny darów natury, a w związku z tym również na zawartość portfela niepolującej części społeczeństwa.

pomiar pola garmin

Zatem, poniekąd również dzięki nam, Drodzy Przyjaciele, możecie wcinać pyszną zdrową marchewkę nie płacąc fortuny za jej kilogram. Czasami jednak zdarza się tak, że nie upilnujemy uprawy i wtedy jako członkowie kół, jesteśmy w stanie wypłacić rolnikom odszkodowanie za zniszczone plony. Tak jest przyjęte, że płacimy za to z własnej kieszeni, o czym wciąż niewiele osób spoza myśliwskiego świata wie. I jak teraz oszacować te zniszczenia? Jak szybko i precyzyjnie zmierzyć rozmiar szkód, aby uczciwie wypłacić równowartość zniszczeń? Choć czas żniw dawno już za nami, problem zawsze będzie aktualny. I w tej kwestii obecność przewodnika psów myśliwskich w kole może okazać się bardzo przydatna, zwłaszcza kiedy jest on posiadaczem urządzenia Garmin Alphy 100. Tak, nasze ulubione urządzenie potrafi również doskonale poradzić sobie z takim wyzwaniem jak obliczanie powierzchni szkód łowieckich.

garmin alpha 100 pomiar pola

Tym razem niesforny Gniewiczek pozostał w domu, a ja wybrałam się na pobliskie pola w miłym towarzystwie pięknej Jagermeisterin, aby sprawdzić jak to działa. Po włączeniu odbiornika Garmin Alpha 100,  w menu głównym mamy opcję POMIAR POWIERZCHNI. Naciskamy START i rozpoczynamy wędrówkę wzdłuż obszarów wykazujących niszczącą ingerencję naszych braci mniejszych. Alpha komunikuje nam ochoczo JEDŹ! Zatem my wędrujemy wzdłuż obwodu zniszczeń, a po zakończeniu pomiaru urządzenie oblicza nam obwiedzioną na mapce powierzchnię. Na zakończenie pozostaje  skorzystanie z funkcji ZAPISZ ŚLAD, aby udokumentować nasze pomiary i pokazać je skarbnikowi koła, który na tej podstawie wypłaci właścicielowi pola odszkodowanie za zniszczenia. Proste, prawda?
To rozwiązanie pozwala nam na uniknięcie nadinterpretacji, wyolbrzymień lub zbyt małych szacunków, co może generować niepotrzebne konflikty. Urządzenie pobierające sygnał z satelity bardzo dokładnie wskazuje nam konkretny obszar, zatem nikt nie zostanie poszkodowany i mamy gwarancję bardzo uczciwego załatwienia sprawy.

pomiar pola garmin alpha

Przed nami polowania zbiorowe. Nadejdzie czas próby dla mnie i Gniewiczka, bo już wiem, że Garmin Alpha 100 nie zawiedzie. Z myśliwskim pozdrowieniem DARZ BÓR.

Monika Starowicz

Monika Starowicz

Na codzień jestem artystką - plakacistką, rysowniczką z Katowic. Kilka lat temu stałam się myśliwą, a na leśne ścieżki zaprowadziły mnie ogary - wspaniałe polskie psy. Wieloletnia praca z ogarami w naturalnym łowisku, obserwowanie ich zachowań, poznawanie ich naturalnych predyspozycji i instynktów są dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Wspólne myśliwskie wyprawy są bardzo ważnym elementem w budowaniu wyjątkowej więzi pomiędzy pracującym psem, a myśliwym. Wspólne łowy to zawsze jest święto, a nowoczesne technologie zapewniają nam bezpieczny wspólny powrót do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *